Короткий опис(реферат):
У дисертаційній роботі обґрунтовано теоретико-методичні та науково-практичні положення щодо стратегічного управління ефективністю виробництва та реалізації продукції коноплярства в Україні.
Доведено, що одним з пріоритетів соціально-економічного розвитку регіонів на мікро-, мезо- та макрорівнях має стати найближчим часом розвиток галузі коноплярства. Як свідчить історичний досвід України та зарубіжних країн, вирощування, первинна та глибинна переробка технічних конопель дозволить вирішити цілий ряд глобальних проблем в різних галузях народного господарства: будівельній, енергетичній, текстильній, харчовій, паперовій, екологічній, косметичній, хімічній, фармакологічній; забезпечить сталий розвиток сільських територій. Потужна наукова база по створенню безнаркотичних сортів конопель, удосконаленню технологій їх збирання та переробки, часткова гармонізація законодавчої бази забезпечили відносно динамічний розвиток галузі в останнє десятиріччя.
Доведено, що вирощування технічних конопель фермерськими господарствами забезпечує сільські громади додатковими робочими місцями, забезпечує надходження коштів до місцевих бюджетів, бережливе ставлення до навколишнього середовища, популяризує дану культуру, формує модель сімейного аграрного бізнесу. На державному рівні проводяться заходи щодо вдосконалення підтримки фермерських господарств.
Згідно проведених досліджень, Україна має відповідні ґрунтово-кліматичні умови для вирощування технічних конопель, але посівні площі даної культури так і не піднялися вище 4 тис. га. за останнє десятиріччя.
На тлі порушення питання щодо легалізації медичної коноплі виробничники знову зацікавилися даною культурою і вже в 2021 р. загальна площа посівів склала 3080 га. Розуміючи, наскільки галузь коноплярства стане прибутковою в разі прийняття Закону про легалізацію медичної коноплі, виробники намагаються зайняти високорентабельну та конкурентну нішу на ринку. Але без вагомих дій держави в сфері врегулювання законодавства ця зацікавленість матиме нетривалий ефект.
Доведено, що на розвиток галузі коноплярства також позитивно впливає наявність підприємств, які займаються виробництвом та переробкою луб’яних культур, що є передумовою для створення кластеру з культивації текстильних культур.
Більшість підприємств вважає за краще займатися виробництвом олії і шроту. У регіональному розрізі спостерігається концентрація підприємств, які займаються виробництвом продукції на основі технічних конопель в Дніпропетровській, Київській і Харківській областях. Сумська область має переробні потужності, окрім цього знаходиться Інститут луб’яних культур, тому дрібні виробники можуть кооперуватися для організації виробничого процесу, не купуючи власне обладнання.
Кластерна модель розвитку цих галузей зменшить ризики, пов’язані з технологічними обмеженнями, дасть можливість виступати на аграрних ринках у вигляді вагомого учасника, чітко оцінювати довгострокову перспективу розвитку, залучати вагомі інвестиції та забезпечувати ефективний інформаційний обмін.
Досліджено вплив мікро- та макро- факторів на ефективність роботи конопляної галузі на прикладі Інституту луб’яних культур НААН України. Аналіз макросередовища установи засвідчив те, що такі фактори як демографічний, економічний, політико-правовий мають негативний вплив на економічну ефективність виробництва та переробки продукції коноплярства. Держава, на жаль, залишається осторонь від проблем не тільки установи інституту, а й галузі в цілому, чим і пояснюється щорічне зменшення бажаючих працювати в ній.
Проведений аналіз факторів мікросередовища свідчить, що необхідною умовою підвищення рівня економічної ефективності установи є ретельний контроль за діяльністю як потенційних, так і наявних в галузі коноплярства конкурентів. На сьогоднішній день конкурентами в сфері науки виступають Інститут сільського господарства Північного Сходу НААН України, який є розробником сортових технологій вирощування коноплі та міжвідомча лабораторія конопель Науково-дослідного інституту органічного землеробства та насінництва. Крім того, необхідний чіткий контроль за виконанням своїх зобов’язань покупцями у відповідності до ліцензійних договорів. Необхідно зауважити, що без достатнього рівня фінансування матеріально-технічної бази Інституту луб’яних культур неможливо досягти переваг на ринку наукових розробок з багатьох напрямків.
З метою виявлення істотного впливу зовнішніх та внутрішніх чинників на розвиток галузі коноплярства було використано метод експертних оцінок, який дозволив виявити сильні та слабкі сторони даної галузі. До факторів, що позитивно впливають на розвиток галузі, експерти віднесли: позитивне відношення споживачів до продукції коноплярства, дослідно-селекційну роботу установи, цінову політику на внутрішньому ринку на продукцію, якість та рентабельність продукції коноплярства, кваліфікацію персоналу, можливість забезпечення економічної ефективності виробництва продукції рослинництва підприємствами різних організаційно–правових форм, природну родючість ґрунтів та забезпеченість водними ресурсами. До негативних факторів впливу належать: політична нестабільність, низький рівень правового захисту виробників, їх інвестиційної привабливості, відсутність забезпечення фінансово-кредитними ресурсами, рівень інфляції та відсутність достовірної статистичної інформації.
Досліджено ступінь конкуренції в галузі коноплярства та визначено як середній. Це пов’язано, перш за все, з низьким попитом на продукцію коноплярства (високий рівень цін), наявністю товарів-замінників (продуктів з інших технічних і овочевих культур).
На сьогодні в Україні практикуються три основні технології вирощування технічних конопель: насіннєва – використовується з метою збору високоякісного насіннєвого матеріалу (зазичай застосовується насінницькими господарствами); двостороннього застосування – для отримання насіння та трести промислових конопель; зеленцева – для одержання високоякісного довгого пенькового волокна; (додатково вимагає наявного первинного коноплепереробного виробництва). Виробники продукції коноплярства найчастіше використовують другу технологію вирощування, оскільки вона є найоптимальнішою з точки зору рівня рентабельності, яка сягає до 190%. Основну частину прибутку підприємства одержують від реалізації насіння, яке користується попитом як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках.
За допомогою кореляційно-регресійного аналізу було побудовано багатофакторну модель, в якій результативним показником виступав прибуток на 1 га продукції коноплярства за двобічною технологією вирощування, а факторами впливу: обсяг реалізованого насіння, т/га, ціна насіння, грн/т та собівартість 1 т насіння, грн. Аналіз даної моделі дозволив зробити висновок про те, що прибуток на 1 га від реалізації продукції коноплярства знаходиться у прямо пропорційній залежності з ціною на насіння та з собівартістю 1 т насіння. Відповідно, при збільшенні прибутку на 1 га на 1 тис. грн. ціна реалізації збільшиться на 0,984 тис. грн., а собівартість відповідно зросте на 1,617 тис. грн.
Зовнішня торгівля насінням товарних конопель має невеликі обсяги, експорт перевищує імпорт, в основному завдяки тому, що Україна проводить свою селекцію технічних конопель і поставляє посівний матеріал в інші країни.
Встановлено, що значною перешкодою для розвитку галузі коноплярства є прирівнювання технічних конопель до наркотичних засобів, що тягне за собою суворий контроль з боку Кабінету Міністрів України (квотування), Держлікслужби (ліцензування) та Національної поліції (спалювання залишків у присутності комісії тощо). Внаслідок надмірного тиску на виробників у сфері коноплярства зі сторони правоохоронних органів маємо інвестиційно-непривабливу галузь і, фактично, гальмуємо її розвиток. Бурхливий розвиток конопляної галузі в зарубіжних країнах пояснюється, перш за все, віднесенням технічних конопель до звичайних сільськогосподарських культур з вмістом ТГК не більше 0,2% (в деяких країнах 0,3%), тоді як за українським законодавством він не повинен перевищувати 0,08%. Прирівнювання технічних конопель до наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів робить ринок монополізованим і зарегульованим. За рахунок обмеження вмісту ТГК на ринку зареєстровано 13 сортів технічних конопель, тоді як в Канаді, наприклад, кількість сортів сягає 65.
Доведено, що загальна стратегія розвитку галузі коноплярства зорієнтована на розширення сфер використання культури в насіннєвому напрямку, в напрямку виробництва волокна та виробництва стеблової біомаси (на енергетичні цілі).
Аналіз попиту та пропозиції продукції коноплярства на ринку свідчить про те, що обсяги виробництва даної продукції незначні. Пропозиція видів продукції технічних конопель і продуктів її переробки на українському ринку дуже невелика, а ціна досить висока. Це свідчить про те, що існуючі стратегії розвитку галузі малоефективні, а тому підприємствам бажано створювати новий ринковий простір, який забезпечить високий рівень прибутковості для виробників та новації цінностей для покупців.
Стратегічне управління галуззю коноплярства в процесі своєї реалізації потребує постійного удосконалення та оновлення його інструментів. Дослідження показують, що в країні існують усі передумови для підвищення ефективності управління галуззю коноплярства. Зокрема, вони набувають нових можливостей в умовах децентралізації та розширення самостійності визначення пріоритетів для забезпечення сталого розвитку сільських територій. Визначальними чинниками в досягненні ефективного стратегічного управління галуззю коноплярства є науковий супровід (селекція та технології), поглиблена вітчизняна переробка, а також збалансованість державної, регіональної політики і органів місцевого самоврядування щодо підтримки коноплярства.
Суть розробки, основні результати:
The thesis substantiates theoretical-methodical and scientific-practical provisions
regarding the strategic management of the efficiency of production and sale of hemp
products in Ukraine.
It has been proven that one of the priorities of the socio-economic development of
the regions at the micro, meso, and macro levels should be the development of the hemp
industry in the near future. As the historical experience of Ukraine and foreign countries
shows, cultivation, primary and deep processing of technical hemp will allow solving a
number of global problems in various sectors of the national economy: construction,
energy, textile, food, paper, environmental, cosmetic, chemical, pharmacological; will
ensure sustainable development of rural areas. A powerful scientific base for the
creation of drug-free varieties of hemp, improvement of technologies for their collection
and processing, partial harmonization of the legislative framework ensured a relatively
dynamic development of the industry in the last decade.
It has been proven that the cultivation of technical hemp by farms provides rural
communities with additional jobs, ensures the flow of funds to local budgets, a careful
attitude to the environment, popularizes this culture, and forms a model of family
agrarian business. At the state level, measures are being taken to improve support for
farms.
According to the research conducted, Ukraine has suitable soil and climatic
conditions for the cultivation of industrial hemp, but the cultivated area of this crop has
not risen above 4,000 hectares over the last decade.
Against the background of raising the issue regarding the legalization of medical
hemp, producers again became interested in this culture, and already in 2021, the total
area of crops was 3,080 hectares. Realizing how profitable the hemp industry will
become if the Medical Cannabis Legalization Act is passed, growers are trying to
occupy a highly profitable and competitive niche in the market. But without significant
actions of the state in the field of regulation of legislation, this interest will have a short term effect.
It has been proven that the development of the hemp industry is also positively
influenced by the presence of enterprises engaged in the production and processing of
bast crops, which is a prerequisite for the creation of a cluster for the cultivation of
textile crops.
Most enterprises prefer to engage in the production of oil and meal. Regionally,
there is a concentration of enterprises engaged in the production of products based on
technical hemp in the Dnipropetrovsk, Kyiv and Kharkiv regions. Sumy Oblast has
processing facilities, besides the Institute of Bask Crops, so small producers can
cooperate to organize the production process without buying their own equipment.
The cluster model of the development of these industries will reduce the risks
associated with technological limitations, will provide an opportunity to act in
agricultural markets as a significant participant, clearly assess the long-term perspective
of development, attract significant investments and ensure effective information
exchange.
The impact of micro- and macro-factors on the efficiency of the hemp industry
was studied using the example of the Institute of Bask Crops of the National Academy
of Sciences of Ukraine. The analysis of the institution's macro environment proved that
such factors as demographic, economic, political and legal have a negative impact on
the economic efficiency of the production and processing of hemp products. The state,
unfortunately, remains aloof from the problems of not only the institution of the
institute, but also the industry as a whole, which explains the annual decrease of those
who want to work in it.
The analysis of the factors of the microenvironment shows that a necessary
condition for increasing the level of economic efficiency of the institution is careful
monitoring of the activities of both potential and existing competitors in the field of
cannabis cultivation. Today, competitors in the field of science are the Institute of
Agriculture of the Northeast of the National Academy of Sciences of Ukraine, which is
a developer of varietal technologies for growing hemp, and the interdepartmental hemp
laboratory of the Scientific Research Institute of Organic Agriculture and Seed
Production. In addition, clear control over the fulfillment of obligations by buyers in
accordance with license agreements is necessary. It should be noted that without a
sufficient level of financing of the material and technical base of the Institute of Bast
Crops, it is impossible to achieve advantages in the market of scientific developments
from many directions.
In order to identify the significant influence of external and internal factors on the
development of the hemp industry, the method of expert evaluations was used, which
allowed to identify the strengths and weaknesses of this industry. Among the factors
that positively affect the development of the industry, experts attributed: the positive
attitude of consumers to hemp products, the research and selection work of the
institution, the price policy on the domestic market for products, the quality and
profitability of hemp products, the qualification of personnel, the possibility of ensuring
the economic efficiency of plant production enterprises of various organizational and
legal forms, natural fertility of soils and availability of water resources. Negative factors
of influence include: political instability, low level of legal protection of producers,
their investment attractiveness, lack of provision of financial and credit resources,
inflation rate and lack of reliable statistical information. The degree of competition in
the field of hemp growing was studied and determined as average. This is primarily due
to the low demand for hemp products (high price level), the availability of substitute
products (products from other technical and vegetable crops).
Today, three main technologies for growing industrial hemp are practiced in
Ukraine: seed - used for the purpose of collecting high-quality seed material (mainly
used by seed farms); two-way application - for obtaining seeds and seeds of industrial
hemp; Zelentseva - for obtaining high-quality long hemp fiber; (additionally requires
existing primary hemp processing production). Producers of cannabis products most
often use the second cultivation technology, as it is the most optimal in terms of
profitability, which reaches up to 190%. The main part of the company's profit comes
from the sale of seeds, which are in demand both on the domestic and foreign markets.
With the help of correlation-regression analysis, a multifactor model was built, in
which the effective indicator was the profit per 1 ha of hemp production according to
the bilateral cultivation technology, and the influencing factors were: the volume of sold
seeds, t/ha, the price of seeds, UAH/t and the cost of 1 t of seeds , UAH The analysis of
this model made it possible to conclude that the profit per hectare from the sale of hemp
products is directly proportional to the price of seeds and the cost of 1 ton of seeds.
Accordingly, with an increase in profit per hectare by UAH 1,000. the sales price will
increase by 0.984 thousand UAH, and the cost price will increase by 1.617 thousand
UAH.
Foreign trade in commercial hemp seeds has small volumes, exports exceed
imports, mainly due to the fact that Ukraine carries out its selection of technical hemp
and supplies seed to other countries.
It was established that a significant obstacle to the development of the hemp
industry is the equating of technical hemp with narcotic drugs, which entails strict
control by the Cabinet of Ministers of Ukraine (quota), the State Medical Service
(licensing) and the National Police (burning of residues in the presence of the
commission, etc.). As a result of excessive pressure on producers in the field of hemp
growing from the side of law enforcement agencies, we have an investment-unattractive
industry and, in fact, inhibit its development. The rapid development of the hemp
industry in foreign countries is explained, first of all, by the classification of technical
hemp among ordinary agricultural crops with a THC content of no more than 0.2% (in
some countries 0.3%), while according to Ukrainian legislation it should not exceed 0.
08% Equating technical hemp with narcotics, psychotropic substances, precursors
makes the market monopolized and regulated. Due to the limitation of THC content, 13 varieties of technical hemp are registered on the market, while in Canada, for example,
the number of varieties reaches 65.
It has been proven that the general strategy for the development of the hemp
industry is focused on the expansion of the spheres of use of the culture in the direction
of seeds, in the direction of fiber production and the production of stem biomass (for
energy purposes).
Analysis of the supply and demand of hemp products on the market shows that
the production volume of these products is insignificant. The offer of types of technical
hemp products and products of its processing on the Ukrainian market is very small, and
the price is quite high. This indicates that the existing strategies for the development of
the industry are ineffective, and therefore it is desirable for enterprises to create a new
market space that will ensure a high level of profitability for producers and value
innovation for buyers.
Strategic management of the hemp industry in the process of its implementation
requires constant improvement and updating of its tools. Research shows that the
country has all the prerequisites for improving the management efficiency of the hemp
industry. In particular, they acquire new opportunities in the conditions of
decentralization and the expansion of independence in determining priorities to ensure
the sustainable development of rural areas. Decisive factors in achieving effective
strategic management of the hemp industry are scientific support (breeding and
technologies), in-depth domestic processing, as well as the balance of state, regional
policy and local self-government bodies in support of hemp growing.