Короткий опис(реферат):
У дисертаційній роботі на основі досліджень обґрунтовано методи боротьби та профілактики інвазійних захворювань ставових риб. Запропонований комплекс боротьби та профілактики з ектопаразитозами ставових риб на основі вітчизняних препаратів Риболік та Комбійод.
Метою роботи було обґрунтувати терапевтичні та профілактичні заходи за інвазійних хвороб ставових риб.
В дисертаційній роботі вперше обґрунтовано методи контролю інвазійних хвороб ставової риби в північно-східному регіоні України. Проведено аналіз виробництва об’єктів аквакультури в Сумський області. Проаналізовано дані щодо абіотичних факторів водного середовища, що вливають на добробут ставової риби. Визначено епізоотичну ситуацію щодо хвороб ставових риб в умовах рибогосподарств північно-східного регіону України. Уперше проведено токсикологічні дослідження й обґрунтовано використання нового антипаразитарного препарату на основі повідон-йоду. Обґрунтовано комплекс профілактичних заходів за інвазійних хвороб ставової риби з застосуванням Риболіку та Комбійоду.
Матеріали дисертаційної роботи є частиною комплексних наукових досліджень кафедри ветеринарно-санітарного інспектування, мікробіології, гігієни та патологічної анатомії Сумського національного аграрного університету «Прогнозування ризиків транскордонного заносу та поширення особливо небезпечних хвороб тварин та розробка науково обґрунтованих систем дезінфекції на основі інноваційних імпортозамінних високоефективних засобів» (№ державної реєстрації 0115U001342, 2018-2023 рр.); «Науково-обґрунтована концепція заходів контролю біологічних загроз та розробка інноваційних засобів профілактики епідеміологічнозначимих хвороб тварин з метою забезпечення національної безпеки» (№ державної реєстрації 0123U104542, 2023 – 2032 рр.).
Дослідження дисертаційної роботи виконували з 2021 по 2025 рік на базі лабораторії «Інноваційні технології та безпеки і якості продуктів тваринництва» та «Ветеринарна фармація» кафедри ветеринарно-санітарного інспектування, мікробіології, гігієни та патологічної анатомії факультету ветеринарної медицини Сумського національного аграрного університету; наукової лабораторії НВФ «Бровафарма»; Сумської регіональної державної лабораторії державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Харківської регіональної державної лабораторії державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.
Виробничі дослідження проведено в рибогосподарствах ТОВ «Бджола», ТОВ «Ряснянське», ПП «Шматуха» Сумської області. Розробку комплексу заходів направлених на боротьбу з ектопаразитозами ставової риби проводили на базі ПП «Сумитехнокорм» Сумської області.
При аналізі статистичних даних щодо кількості та стану водних об’єктів на території Сумської області встановлено наявність 2191 ставків, що мають загальну площу поверхні 11384 га та мають повний об’єм води 124,3 млн. м3. Ведення рибництва в області здійснюється за рахунок фонду внутрішніх водойм, площа якого становить 16041 га, в тому числі 43 водосховищ, що мають загальну площу 4657 га, а також 2191 ставок, що мають загальну площу 11384 га водного дзеркала. На території Сумської області є 1543 річки, що мають загальну довжину 8020 км. Таким чином, можна зробити висновок про наявність в Сумській області достатньої природньої бази для вирощування риби.
Вирощуванням об’єктів аквакультури в Сумський області займаються 212 суб’єктів господарювання, з яких 40 це юридичні особи, а 172 фізичні особи-підприємці, таким чином варто відмітити, що Сумщина має великий потенціал для розвитку рибництва та виробництва аквакультури. В результаті опрацювання статистичних даних за 2021 рік вирощено 1708,56 тон продукції, а за 2022 рік в Сумській області вирощено 1192,9 тон продукції аквакультури.
Показники загального обсягу виробництва продукції аквакультури на території Сумської області за 2024 році товарної склали 1404,3 тонни при використанні площі 2,5 тис. га. В порівнянні з 2023 році виробництво риби, незважаючи на воєнні дії, мало збільшення на 46 % (на 443 тонни).
Найбільшу кількість по видах водних біоресурсів Сумщини становив короп – 53,8 %, товстолобик – 30,7 %, карась сріблястий – 8,9 % від загальної кількості реалізованої риби.
Контроль гідрохімічного і гідрологічного режиму водоймищ є ключовим фактором забезпечення високого рівня інтенсифікації рибництва та сприятиме запобіганню поширення ряду інфекційних та інвазійних захворювань риби. Аналіз абіотичних факторів водного середовища дозволив встановити, тенденцію до збільшення мінералізації води з весняного до літнього періоду та її зменшення до осіннього періоду. Дослідження гідрохімічних показників води дослідних господарств впродовж вегетаційного періоду вирощування риби відповідала вимогам, які рекомендовані для рибницьких господарств (ГДК ОСТ15.372-87). Показник рН води в господарствах змінювався в межах 7,09 – 7,69, що відповідало воді гідрокарбонатного складу кальцієвої групи. Концентрація в воді іонів основних мінеральних речовин Ca2+, Cl-, Mg2+, Na+ +K+ протягом вегетаційного періоду вирощування риби не виходила за межі гранично-допустимих концентрацій. Рівень біогенних елементів також знаходився в межах норми, відмічали тенденцію збільшення рівня з весняного періоду до літнього періоду NH4+ на 80 %, а потім в осінній період повернувся нижче на 21,05 % від весняного рівня, що пов’язано з антропогенним впливом. Показники перманганатної та біхроматної окиснюваності води дослідного ставу підвищувалася від весни до літа та знижувалася до осені. Насиченість води киснем була достатньою та не виходила за межі норми, що в свою чергу сприяло веденню рибництва. Умови для вирощування риби в дослідних ставах були сприятливими.
За період епізоотичного дослідження виявлено збудників Trichodina sp., Chilodonella cyprini, Ichthyophthirius multifiliis, Myxobolus pavlowski, Apiosoma sp., Dactylogyrus vastator, Gyrodactylus extensus, Bothriocephalus gowkongensis, Lernaea cyprinacea, Argulus foliaceus. При аналізі було встановлено, що найбільший відсоток (65,71 %) захворювань риби спричиняють збудники протозоозів, 23,07 % відносились до моногеноїдозів, 9,45 % - до крустацеозів, 1,75 % - до цестодозів. Дослідженні гідробіонти на паразитарні хвороби проведені в Харківський області дозволили визначити, що збудників цестодозів, моногеноїдозів, трематодозів, нематодозів, протозоозів риб не було виявлено. Проте у період виконання дослідження на арахноентомози риб встановлено один позитивний випадок на лернеоз.
Аналіз отриманих результатів дозволив розрахувати співвідношення захворювань паразитарної етіології у риби: 65,71 % захворювань спричиняють збудники протозоозів; 23,07 % відносились до моногеноїдозів, 9,45 % - до крустацеозів, 1,75 % - до цестодозів.
Для боротьби з філометроїдозом в рибогосподарстві використовували препарат Риболік виробництва НВФ «Бровафарма». Ретельно перемішаний препарат Риболік: один кг суміші та 99 кг комбікорму задавали у вигляді ЛКС. Лікувальну добову дозу лікувально-кормової суміші для водойми задавали 1,5 % від розрахункової маси риби. Терапевтичну дозу поділяли на 5-порцій, які вносили у місця годування з інтервалом 1-2 години. Крім лікувальних заходів в господарстві для боротьби з філометроїдозом був проведений комплекс господарсько-організаційних заходів: у неблагополучних джерелах встановлено ґрати, що обмежуючи захід хворої риби, і облаштували піщано-гравійні фільтри для фільтрації води, які затримують проникнення інвазованих проміжних хазяїнів–циклопів. Комплекс лікувально-профілактичних заходів сприяв зниженню середнього показника екстенсивності інвазії з 72,72 % до 9,09 % та зниженню середнього показника інтенсивності інвазії з 2,45 до 0,09. Під дією препарату Риболік ознаки захворювання за органолептичних досліджень не виявлено, риба не відрізнялась від показників притаманних неураженій рибі. Проведення лабораторних досліджень дозволило встановити, що захворювання негативно впливає на показники виявлення бактерій в поверхневих та глибоких шарах. Також відмічались підвищення рівня кислотності в лужну сторону у ураженої риби. Показники кислотності риби після лікування вірогідно не відрізнялись від неураженої риби. Також відмічались у хворої риби відмічались сумнівна реакція з сірчанокислою міддю, сумнівна реакція з реактивом Неслера та збільшений вміст вологи.
Препарат Риболік показав високу ефективність в виробничих умовах та може бути рекомендований як ефективний засіб при лікуванні риби від філометроїдозу.
В подальшому були проведені дослідження направлені на розробку нового препарату проти ектопаразитозів риби на основі повідон-йоду. За методом Г. Кербера встановлений показник DL50 повідон-йоду на коропах, який дорівнював 6800 мг/кг; за допомогою програми «LD50» 6925,9 мг/кг.; за методом Першина складає 6916,8 мг/кг ваги. Визначено, що показник середньої гострої середньолетальної дози для препарату Комбійод на рибі складає 6880,9 мг/кг, що відповідає четвертої групи токсичності (малотоксичні речовини) згідно ГОСТ 12.1.007-76.
На наступному етапі досліджень було визначення терапевтичного ефекту препарату на основі повідон-йоду щодо хворої на ектопаразитози риби в експериментальних умовах. При експериментальному застосуванні препарату Комбійод встановлено, що обробка риби препаратом з концентрацією 0,05 % діючої речовини в першій дослідній групі мало недостатній терапевтичний ефект (33,33 %). При обробці риби препаратом в концентрації 0,1 % відмічали збільшення терапевтичної ефективності до 58,33 %, проте в концентрації 0,2 % препарату відмічали 100 % терапевтичний ефект. Застосування препарату на основі повідон-йоду забезпечило 100 % збереженість риб в експериментальних умовах, порівняно з контрольною групою, де збереження склало 91,67 %. Застосування 0,2 % розчину препарату Комбійод проявило 100 % терапевтичну ефективність при лікуванні коропів від ектопаразитів в експериментальних умовах. Під дією препарату на основі повідон-йоду відмічали вірогідне збільшення кількості лейкоцитів, еритроцитів, гемоглобіну, гематокриту в крові риб дослідної групи.
Встановлено, що застосування йодмісткого засобу Комбійод у виробничих умовах у концентрації 0,2 % знищує ектопаразитів G. kobayashii, L. cyprinacea. P. lusiana та бактеріальну мікрофлору E coli, A. hydrophila, A. salmonicida, P. anguilliseptica, S. aureus, S. iniae, L. monocytogenes, Micrococcus spp. на поверхні коропа. В той же час вміст Escherichia coli знизився у ПП «Шматуха» на 98,96 %, у ТОВ «Бджола» – на 99,2 %, у ТОВ «Ряснянське» – на 84,32 %, порівняно з початком експерименту. Ураження A. hydrophila після обробки зменшилось у ПП «Шматуха» на 94,51 %, у ТОВ «Бджола» – на 80,28 %, у ТОВ «Ряснянське» – на 99,15 %, порівняно з моніторингом.
Контамінація коропа A. salmonicida зменшилось після обробки експериментальним засобом у концентрації 0,2 % у ПП «Шматуха» на 97,23 %, у ТОВ «Бджола» – на 94,00 %, у ТОВ «Ряснянське» – на 79,06 %, порівняно з результатами моніторингу.
Рівень обсіменіння риби P. anguilliseptica знизився у ПП «Шматуха» на 99,08 %, у ТОВ «Бджола» – на 97,91 %, у ТОВ «Ряснянське» – на 99,41 %.
Ураження коропа S. aureus зменшилось після обробки йодмістким засобом у ПП «Шматуха» на 92,15 %, у ТОВ «Бджола» – на 98,74 %, у ТОВ «Ряснянське» – на 93,89 %, порівняно з початковими даними.
Рівень Streptococcus iniae знизився у ПП «Шматуха» на 80,90 %, у ТОВ «Бджола» – на 99,63 %, у ТОВ «Ряснянське» – на 83,30 %.
Кількість L. monocytogenes зменшилась у ПП «Шматуха» на 96,25 %, у ТОВ «Бджола» – на 96,08 %, у ТОВ «Ряснянське» – на 98,13 %, порівняно з результатами моніторингу.
Ураження коропа Micrococcus spp. знизилось після обробки дослідним засобом у ПП «Шматуха» на 93,74 %, у ТОВ «Бджола» – на 96,37 %, у ТОВ «Ряснянське» – на 92,26 %.
Нами для рибницьких господарств було запропоновано схему профілактики та лікування за ектопаразитарних захворювань, яка складалась з обробки рибопосадкового матеріалу при перевезенні або посадці 0,2 % розчином Комбійоду при експозиції 3 години. Для обробки риби що перебуває в водоймі рекомендуємо застосувати препарат Риболік в складі лікарсько-кормової суміші у співвідношенні 1:100.
З метою вивчення ефективності лікувально-профілактичної ефективності запропонованої схеми препаратів проводили в 2024 року на базі ставів ПП «Сумитехнокорм», де реєстрували ураження дворічок та трьохрічок коропів ектопаразитами (лернеозом та гідродактильозом). Застосувавши запропоновану схему в господарстві (обробка Комбійодом та Риболіком) можемо зробити висновок, що вона є ефективною та забезпечує зниження рівня ураження ектопаразитами у двухрічок на 7,04 % та у трьохрічок на 6,72 %.
Таким чином, можемо зробити висновок, що запропонована схема боротьби проти ектопаразитозів ставової риби, що складається з обробки рибопосадкового матеріалу при перевезенні або посадці 0,2 % розчином Комбійоду при експозиції 3 години та використання препарату Риболік в складі лікарсько-кормової суміші для обробки риби, що перебуває в водоймі показала себе ефективною та рекомендуємо для запровадження в виробництво в рибницьких господарствах.
Матеріали дисертаційної роботи рекомендуємо використовувати при вивченні курсів «Паразитологія та інвазійні хвороби тварин», «Хвороби гідробіонтів» при підготовці фахівців освітнього рівня «Магістр» зі спеціальності 211 «Ветеринарна медицина».
Препарати Комбійод та Риболік застосовувати згідно схеми в рибницьких господарствах для боротьби та профілактики ектопаразитозів ставової риби згідно схеми.
Суть розробки, основні результати:
This dissertation substantiates, based on research, methods of combating and
preventing invasive diseases of pond fish. A complex of therapeutic and preventive
measures against ectoparasitoses of pond fish using domestic preparations Rybolik
and Kombiyod has been proposed.
The aim of the work was to justify therapeutic and preventive measures for
invasive diseases of pond fish.
For the first time, the dissertation substantiates control methods for invasive
diseases of pond fish in the north-eastern region of Ukraine. It analyzes
aquaculture production in the Sumy region and the impact of abiotic factors of the
aquatic environment on the well-being of pond fish. The epizootic situation concerning pond fish diseases under fish farm conditions in northeastern Ukraine
has been identified. Toxicological studies were conducted, and the use of a new
antiparasitic drug based on povidone-iodine was justified. A complex of preventive
measures for invasive diseases of pond fish using Rybolik and Kombiyod has been
developed.
The dissertation materials are part of the comprehensive scientific research
of the Department of Veterinary Sanitary Inspection, Microbiology, Hygiene, and
Pathological Anatomy of Sumy National Agrarian University within the
frameworks of the following R&D plans:
5Forecasting the Risks of Transboundary Introduction and Spread of
Especially Dangerous Animal Diseases and Development of Scientifically Justified
Disinfection Systems Based on Innovative Import-Substituting Highly Effective
Agents6 (State Registration No. 0115U001342, 201832023);
5Scientifically Justified Concept of Biological Threat Control and
Development of Innovative Means for the Prevention of Epidemiologically
Significant Animal Diseases for National Security6 (State Registration No.
0123U104542, 202332032).
The research was carried out from 2021 to 2025 in the laboratories
5Innovative Technologies and Safety and Quality of Livestock Products6 and
5Veterinary Pharmacy6 of the Department of Veterinary Sanitary Inspection,
Microbiology, Hygiene, and Pathological Anatomy at the Faculty of Veterinary
Medicine of Sumy National Agrarian University, as well as in the scientific
laboratory of NPF 5Brovafarma6, the Sumy Regional State Laboratory of the State
Service of Ukraine on Food Safety and Consumer Protection, and the Kharkiv
Regional State Laboratory of the same service.
Production studies were carried out in the fish farms LLC 5Bdzhola6, LLC
5Ryasyanske6, and PE 5Shmatukha” in the Sumy region. The development of a set
of measures to combat ectoparasitoses of pond fish was conducted at PE
5Sumitekhnokorm6.
According to statistical analysis, there are 2,191 ponds in Sumy region with
a total surface area of 11,384 ha and a total water volume of 124.3 million m³. Fish
farming in the region is based on inland water bodies totaling 16,041 ha, including
43 reservoirs (4,657 ha) and 2,191 ponds (11,384 ha). There are 1,543 rivers in
Sumy region with a total length of 8,020 km, indicating a sufficient natural base
for fish farming.
Fish farming is conducted by 212 business entities, including 40 legal
entities and 172 individual entrepreneurs, which highlights the great potential for
aquaculture development. In 2021, 1,708.56 tons of aquaculture products were
produced, and in 2022 3 1,192.9 tons. In 2024, the total aquaculture production
amounted to 1,404.3 tons, showing a 46% increase compared to 2023 despite
wartime conditions.
Among the aquatic bioresources in Sumy region, carp made up 53.8%, silver
carp 3 30.7%, and silver crucian carp 3 8.9% of the total fish sold.
Monitoring the hydrochemical and hydrological regime of ponds is key to
intensive fish farming and helps prevent the spread of infectious and invasive fish
diseases. The analysis of abiotic factors showed increasing water mineralization
from spring to summer, decreasing in autumn. Hydrochemical indicators met the
standards for fish farming (GDK OST15.372-87), with pH values ranging from
7.09 to 7.69, indicating calcium bicarbonate-type water. Concentrations of major
ions (Ca²z, Cl{, Mg²z, Naz+Kz) remained within acceptable limits. Biogenic
elements were also within the norm, although NH¤⁺ increased by 80% in summer
compared to spring and decreased by 21.05% in autumn due to anthropogenic
factors.
Identified pathogens included: Trichodina sp., Chilodonella cyprini,
Ichthyophthirius multifiliis, Myxobolus pavlowski, Apiosoma sp., Dactylogyrus
vastator, Gyrodactylus extensus, Bothriocephalus gowkongensis, Lernaea
cyprinacea, Argulus foliaceus.Protozoan diseases accounted for 65.71%,
monogenean infections 3 23.07%, crustacean infections 3 9.45%, and cestode
infections 3 1.75%. No cestodes, monogeneans, trematodes, nematodes, or
protozoans were found in the studied fish from Kharkiv region, but a positive case
of lernaeosis was detected.
To combat philometroidosis, the Rybolik preparation (NPF "Brovafarma")
was used: 1 kg of Rybolik was mixed with 99 kg of feed and administered as a
medicated feed mixture (MFM) at 1.5% of the estimated fish biomass. The daily
therapeutic dose was divided into 5 portions fed every 132 hours. Additional
measures included installing grates at contaminated water sources and sand-gravel
filters to block the entry of intermediate hosts (cyclops).
This comprehensive treatment reduced the extensive invasion index from
72.72% to 9.09% and the intensive invasion index from 2.45 to 0.09. Organoleptic
analysis found no visible disease symptoms in treated fish. Laboratory studies
revealed that the disease adversely affected bacterial indicators and alkalinity in
sick fish. After treatment, these values were comparable to healthy fish. Also noted
were ambiguous reactions with sulfuric acid copper and Nessler’s reagent, and an
increased moisture content in diseased fish.
Rybolik demonstrated high effectiveness in production conditions and can
be recommended for treating philometroidosis in fish.
Subsequently, studies were conducted aimed at developing a new
preparation against fish ectoparasitoses based on povidone-iodine. According to
the method of G. Kerber, the LD¥₀ of povidone-iodine in carp was determined to be
6800 mg/kg; using the "LD50" software, it was calculated as 6925.9 mg/kg; and by
the Pershin method, it was 6916.8 mg/kg of body weight. It was established that
the average acute median lethal dose for the Kombiyod preparation in fish is
6880.9 mg/kg, which corresponds to toxicity class IV (low-toxicity substances)
according to GOST 12.1.007-76.
At the next stage of the research, the therapeutic effect of the povidone iodine-based preparation was determined on fish affected by ectoparasitoses under
experimental conditions. Experimental use of Kombiyod showed that treatment of
fish with a concentration of 0.05% of the active substance in the first test group
had insufficient therapeutic effect (33.33%). When treated with a concentration of 0.1%, the therapeutic effectiveness increased to 58.33%; however, a 0.2%
concentration resulted in 100% therapeutic effectiveness. Application of the
povidone-iodine-based preparation ensured 100% fish survival under experimental
conditions, compared to 91.67% in the control group. A 0.2% solution of
Kombiyod demonstrated 100% therapeutic efficacy in treating carp from
ectoparasites under experimental conditions. Under the influence of the povidone iodine-based preparation, a statistically significant increase in leukocytes,
erythrocytes, hemoglobin, and hematocrit in the blood of the treated fish group was
observed.
It was established that the use of the iodine-containing agent Kombiyod
under production conditions at a concentration of 0.2% effectively eliminated
ectoparasites G. kobayashii, L. cyprinacea, P. lusiana, and bacterial microflora
including E. coli, A. hydrophila, A. salmonicida, P. anguilliseptica, S. aureus, S.
iniae, L. monocytogenes, and Micrococcus spp. on the surface of carp. At the same
time, Escherichia coli levels were reduced by 98.96% at PE "Shmatukha", 99.2%
at LLC "Bdzhola", and 84.32% at LLC "Ryasnyanske", compared to the beginning
of the experiment. Infections with A. hydrophila were reduced by 94.51% at PE
"Shmatukha", 80.28% at LLC "Bdzhola", and 99.15% at LLC "Ryasnyanske",
compared to monitoring data.
Contamination of carp by A. salmonicida decreased after treatment with the
experimental agent at 0.2% concentration by 97.23% at PE "Shmatukha", 94.00%
at LLC "Bdzhola", and 79.06% at LLC "Ryasnyanske", compared to the
monitoring results.
The level of infestation by P. anguilliseptica decreased by 99.08% at PE
"Shmatukha", 97.91% at LLC "Bdzhola", and 99.41% at LLC "Ryasnyanske".
Infestation of carp by S. aureus was reduced after treatment with the iodine containing agent by 92.15% at PE "Shmatukha", 98.74% at LLC "Bdzhola", and
93.89% at LLC "Ryasnyanske", compared to initial data.
The level of Streptococcus iniae decreased by 80.90% at PE "Shmatukha",
99.63% at LLC "Bdzhola", and 83.30% at LLC "Ryasnyanske". The number of L. monocytogenes was reduced by 96.25% at PE
"Shmatukha", 96.08% at LLC "Bdzhola", and 98.13% at LLC "Ryasnyanske",
compared to monitoring results.
Infestation of carp by Micrococcus spp. was reduced by 93.74% at PE
"Shmatukha", 96.37% at LLC "Bdzhola", and 92.26% at LLC "Ryasnyanske" after
treatment with the experimental agent.
We proposed a prevention and treatment scheme for ectoparasitic diseases in
aquaculture farms, which includes treating fish stock during transport or stocking
with a 0.2% Kombiyod solution for 3 hours. For fish in ponds, we recommend
using Ribolik as part of a medicated feed mixture in a 1:100 ratio.
To study the therapeutic and preventive efficacy of the proposed drug
scheme, trials were conducted in 2024 at the ponds of PE "Sumitekhnokorm",
where ectoparasitic infections (lerneosis and gyrodactylosis) were registered in
two- and three-year-old carp. Applying the proposed scheme (treatment with
Kombiyod and Ribolik) in the facility demonstrated its effectiveness, reducing
ectoparasitic infections by 7.04% in two-year-old and 6.72% in three-year-old
carp.
Thus, we can conclude that the proposed strategy to combat ectoparasitoses
in pond fish4comprising treatment of fish stock during transport or stocking with
0.2% Kombiyod solution for 3 hours and the use of Ribolik in medicated feed
mixtures for pond fish4has proven effective and is recommended for
implementation in aquaculture farms.
The materials from this dissertation are recommended for use in the study of
courses such as "Parasitology and Invasive Diseases of Animals" and "Diseases of
Hydrobionts" in training specialists at the "Master's" level in the specialty 211
"Veterinary Medicine".
The preparations Kombiyod and Ribolik are recommended for use in
aquaculture farms according to the developed scheme for the treatment and
prevention of ectoparasitoses in pond fish.