Короткий опис(реферат):
У дисертаційній роботі теоретично та експериментально обґрунтовано методи прогнозування, лікування та профілактики післяродової патології у корів.
Дослідження проводилися на базі господарства ТОВ АФ «Молоко Вітчизни» Сумської області. Вивчаючи перебіг вагітності у корів звертали увагу на частоту абортів, супутню патологію та ускладнення вагітності гестозом
У групі нетелів під час вагітності частота супутньої патології становила – 16,7%. Збільшення границь печінки і порушення функції нирок реєструвалися найчастіше у 16,7% тварин, але це було в 1,6 рази рідше ніж у корів різних вікових груп. Ускладнення вагітності гестозом у нетелей реєстрували на 26,7% рідше, порівняно з коровами після першої лактації. Частота запальних процесів дистального відділу кінцівок становила 3,1%, що було в 4-6,6 разів менше порівняно з тваринами інших вікових груп.
За другої вагітності відмічалося зростання резорбції ембріона на ранніх термінах гестації у 1,2 рази та частоти абортів у 1,8 рази. Захворюваність корів на мастит збільшилося на 19,2%, також збільшилася кількість тварин з хворобами дистального відділу кінцівок та патологією печінки і нирок та гестозом на 13,6%, 10,2% та 26,7% відповідно. Серед корів вагітних вдруге поширеність супутніх патологій таких, як мастит та гестоз була найбільшою та перевищувала показники корів за третьої лактації на 2,3% та 6,1% відповідно.
Під час третьої вагітності у тварин реєстрували зменшення частоти розсмоктування ембріонів на ранніх стадіях вагітності та випадків абортів у 1,3 та 2,3 рази відповідно. Поширеність у корів маститів, хвороб кінцівок та гестозів зменшилася на 2,3%, 4% та 6,1%, порівняно з попередньою вагітністю. Частота патології печінки та порушень функції нирок у тварин першої третини вагітності залишалася майже незмінною, але при цьому змінився якісний склад компонентів. У корів під час перших двох вагітностей у 2/3 випадках діагностували патологію печінки та у 1/3 порушення функції нирок. Починаючи з третьої вагітності, крім вказаних патологій реєстрували у 4,8% субклінічні кетози. В подальшому, у корів під час четвертої вагітності частота кетозів зросла до 12,7%, серед них у 4,8% випадків реєстрували клінічний прояв захворювання. Наявність кетонових тіл в сечі тварин визначали за допомогою експрес тесту Uristik 11, чутливість тесту 0,5 – 1,0 ммоль/л. За субклінічного кетозу рівень кетонових тіл складав 1,82 ± 0,21 ммоль/л, при наявності клінічного прояву захворювання показник становив 6,67 ± 0,58 ммоль/л.
Найбільший сплеск супутньої патології та ускладнення вагітності гестозом реєстрували у корів під час п’ятої лактації. Порівняно з попередньою лактацією збільшилися випадки маститів у 1,3 рази, хвороби дистальних відділів кінцівок у 1,28 рази, патології печінки та порушень функції нирок у 1,5 разів. Частота ускладнень вагітності гестозом, також збільшилися на 3,6% Досліджуючи печінку у дослідних корів відмічали збільшення її границь. Зовнішня межа печінки в правій голодній ямці виходила за останнє ребро на 6 − 12 см. При перкусії печінки у 12-му міжреберному проміжку зона притуплення опускалася нижче лінії маклока ( на 6-14 см.) і проєктувалася на середину лопатки і навіть нижче неї. В 11-му міжреберному проміжку відмічалося збільшення зони притуплення до 18-28 см, а нижній край у деяких випадках доходив до реберної дуги.
Артеріальний тиск у тварин 1-ї групи знаходився у фізіологічно допустимих межах для невагітних тварин. У корів 2-ї групи артеріальний тиск був вище показників тварин з фізіологічним перебігом вагітності. Зокрема, систолічний тиск збільшився в 1,3 рази (р <0,001), а діастолічний у 1,4 рази (р <0,001) щодо тварин 1-ї групи. За допомогою експрес методу Uristik 11 - реагентних смужок для аналізу сечі, у тварин цієї групи виявили наявність білка в сечі (1,03 ± 0,28). У корів з порушеннями функції нирок під час вагітності відзначали набряки в області підщелепного простору, підгрудка і в нижній частині живота. За рахунок протеїнурії вміст загального білка в сироватці крові знизилося в 1,1 рази (р ˂ 0,001) відносно показника тварин 1-ї групи .
На тлі прогестеронового домінування спостерігалася базова концентрації естрадіолу в крові корів, що становила 23,54±7,77 пг / мл (р ˂ 0,05). Основним джерелом естрогенів під час вагітності є плацента, по мірі збільшення терміну гестації синтез та концентрація естрадіолу в крові прогресивно зростали відносно базової концентрації.
До другого критичного періоду спостерігалося зниження концентрації прогестерону в крові тварин на 40,1% (р ˂ 0,001), надалі вона залишалась на цьому ж рівні. Порівняно з першим критичним періодом, відмічали підвищення концентрації естрадіолу в 1,7 рази (р ˂ 0,005) .
Зниження прогестеронової домінанти пояснюється тим, що відбувається інтенсивний ріст і розвиток фетоплацентарного комплексу, що потребує збільшення естрогенів.
Поширеність акушерської патології в ТОВ «Молоко Вітчизни» переважала за показниками ПСП «Пісківське». Так, затримання посліду на 1,5% збільшилося порівняно з іншим господарством. ТОВ «Молоко Вітчизни»
Субінволюція матки, яка розвивалася як на тлі затримки посліду так і самостійно в першому господарстві на 9,5% була більшою порівняно з ПСП «Пісківське». В подальшому в ТОВ «Молоко Вітчизни» у 37,3 % хворих корів та у 43,5% тварин в ПСП «Пісківське» субінволюція матки ускладнювалася ендометритом, перебіг якого у ТОВ «Молоко Вітчизни» зменшився на 1,2%, порівняно з іншим господарством. Частота вульвовагінітів та цервіцитів у ПСП «Пісківське» перевищувала захворюваність у ТОВ «Молоко Вітчизни» в 4,2% та 1,7% відповідно. Поширеність загальної акушерської патології в ТОВ «Молоко Вітчизни» на 5,5% перевищувала показники іншого господарства.
Провівши аналіз причин, які зумовлюють розвиток субінволюції матки у корів в даних господарствах, ми виділили такі основні та опосередковані фактори: скупчення тварин в одному секторі після родів, переміщення корів в стійло місцях та контамінація відкритих родових шляхів, згодовування недоброякісного корму, що містить афлатоксини (згідно експертного висновку № 232 ННЦ «ІЕКВМ»), низький рівень каротину та мікроелементів Cu та Zn в сироватці крові тварин, наявність солей важких металів у молозиві (перевищення МДР по As, Cd, Hg та Pb), перерозтягування матки при багатоплідній вагітності, крупноплідді, порушення стероїдогенеза у вагітних корів, наявність супутніх патологій та ускладнень під час вагітності, неправильне ведення родів, патологічні роди та травми родових шляхів попередні аборти та хронічні запальні процеси матки, затримка посліду.
При сприятливому прогнозі відмічали акушерські хвороби. Водночас при несприятливому прогнозі 5,7% випадків реєстрували нормальний перебіг родів і післяродового періоду. У решти корів реєстрували ускладнення післяродового періоду субінволюцією матки або ендометритом. Такі неточності в прогнозі можуть бути обумовлені субклінічним перебігом генітальної та позагенітальної патології, яка не впливала на перебіг родів і післяродового періоду. Ймовірність прогнозу при субінволюції становила 96%, та ендометриті – 88,5%.
Таким чином, підвищення вмісту гексоз зв’язаних з білком та сіалових кислот на фоні зниження церулоплазміну та серомукоїдів за 60–30 діб до родів вказувало на порушення показників сполучнотканинного обміну, яке характеризувало розвиток субінволюції матки та післяродового ендометриту і зумовлювало виникнення післяродових хвороб.
У подальшому нами був досліджений взаємозв’язок між концентрацією церулоплазміну в крові корів та рівнем статевих стероїдів. З цією метою було проведено визначення коефіцієнта кореляції церулоплазмін − естрадіол та церулоплазмін – прогестерон.
За фізіологічного перебігу післяродового періоду на 5−7 добу після отелення рівень церулоплазміну складав 188,2±4,4 та був нижчим у 1,4 рази (р <0,01), порівняно з групою корів, у яких діагностували субінволюцію матки. При цьому, відмічали збільшення рівня серомукоїдів та сіалових кислот у корів хворих на субінволюцію матки. Так концентрація серомукоїдів та сіалових кислот у хворих корів перевищувала на 33,3% (р <0,001) та 16,3% (р <0,01) показники корів з фізіологічним перебігом післяродового періоду.
На сьому добу після лікування відмічали динаміку до зменшення концентрації в крові церулоплазміну у корів дослідної та контрольної групи, порівняно з показниками перед лікуванням. Рівень церулоплазміну в дослідній групі на 10,3% (р <0,05) був більшим, у порівнянні з контрольною групою тварин, концентрація серомукоїдів також зменшилася. При цьому відмічали зменшення рівня сіалових кислот в обох групах, їх концентрація в дослідній групі зменшилася в 1,21 раза (р<0,001) порівняно з контрольною
Результати біохімічного дослідження окремих показників крові високопродуктивних корів на 3–7 добу після отелення вказують на певний вплив стану обміну речовин на відтворні функції впродовж 120 діб лактації. Зокрема, у корів, що залишилися неплідними або були вибракувані впродовж цього періоду відмічалось, вірогідне підвищення вмісту глобулінів (р˂0,05) на 17,1% порівняно, з тваринами, які стали тільними до 77,2±5,35 (63–106 діб). Такий стан білкового обміну в цих корів спричиняв тенденцію до гіперпротеїнемії (р˂0,01) за одночасної тенденції до зниження білкового коефіцієнта (р˂0,05) у 1,26 рази.
Крім того у корів, що в подальшому залишилися неплідними або були вибракувані, спостерігали укорочення стрічки Вельтмана на 28,59% з 0,33±0,012 у першій групі корів до 0,24±0,011, у другій (р˂0,05).
Такі відмінності білкового обміну та проби Вельтмана між коровами першої та другої груп відбувались на фоні підвищеної активності АСТ на 18,0% (р˂0,05), що зумовлювало тенденцію до підвищення коефіцієнта де Рітіса (р˂0,051) з 5,13±0,56 од. у першій групі, до 6,35±0,68 од. – у тварин другої групи.
Слід також відмітити, що у корів, які залишилися неплідними або були вибракувані, відмічали зміни електролітного балансу крові. Так, рівень калію у цих тварин був вірогідно вищий на 14,4% (р˂0,01), а натрію, навпаки, менший на 20,6% (р˂0,01) відносно тварин, які стали тільними.
Подібну тенденцію відмічали у коливанні вмісту магнію та феруму. Вміст магнію в другій групі тварин мав тенденцію до зниження (р˂0,051), а феруму, навпаки, до підвищення (р˂0,075), відносно корів першої групи.
Слід відмітити, що обмін кальцію та фосфору характеризувався низьким умістом кальцію в крові обох груп корів, який становив 2,15±0,11 1,67±0,39 у першій, і 1,96±0,02 ммоль/л у другій групах, тоді як рівень фосфору знаходився у межах референтних показників і складав відповідно 1,67±0,39 і 1,83±0,67 ммоль/л, що забезпечило співвідношення між кальцієм і фосфором 1,29±0,16 у корів першої і 1,071±0,03 – другої груп, відповідно.
Уміст мікроелементів, таких як купрум, цинк, манган, кобальт у крові корів обох груп, вірогідно не відрізнявся.
Вітамінний обмін у корів досліджуваних груп знаходився на однаковому рівні і показники, що характеризували його стан, вірогідно не відрізнялися між групами тварин.
Виходячи з результатів бактеріологічного дослідження, асоціація мікроорганізмів, які контамінують матку корів за субінволюції мали добре виражену чутливість до III покоління антибіотиків цефалоспоринового ряду. Таким чином, для лікування хворих тварин використовували комплексні схеми лікування, до складу яких входили антибіотики цефалоспоринового ряду.
Зокрема, коровам першої групи (контрольної) одноразово вводили Естромакс згідно з настановою щодо його використання, протягом наступних трьох діб застосовували Процитол та антибіотик цефалоспоринового ряду – Цебактал. Другу (дослідну) групу корів лікували шляхом поєднання ін’єкцій Естромакса, Процитола та цефалоспорина третього покоління Цефтівіл. Порівняльна ефективність проведеного курсу лікування наведена в таблицях 3.13 та 3.14.
Після проведеного лікування, показники інволюції статевих органів у корів різних груп істотно відрізнялися. Так, припинення вібрації середніх маткових артерій у корів дослідної групи відбувалося швидше, ніж у контрольній. У порівнянні з першою групою, припинення виділення ексудату від початку лікування відбувалося швидше на 36,9% (р<0,001) у корів другої групи, загалом лохіальний період в даній групі скоротився в 1,4 рази (р<0,01).
Суть розробки, основні результати:
The dissertation theoretically and experimentally substantiates the methods of
prognosis, treatment and prevention of postpartum pathology in cows.
The research has been carried out on the facilities of the next farms: LLC
Moloko Vitchyzny and PAF "Piskivske" of the Sumy region. While studying the
course of pregnancy in cows the research has established the frequency of abortions,
concomitant pathology and complications of pregnancy with gestosis. In the group of springing cows, the frequency of concomitant pathology was
16.7%. Complications of pregnancy with gestosis were registered 26.7% less often
in springing cows compared to cows after the first lactation.
During the second pregnancy, there was a 1.2 times increase in embryo
resorption on the early gestation stages and a 1.8 times increase in the frequency of
abortions. Among cows pregnant for the second time, the prevalence of concomitant
pathologies such as mastitis and gestosis was the highest and exceeded the indicators
of cows in the third lactation by 2.3% and 6.1%, respectively.
During the third pregnancy, the animals showed a decrease in the frequency
of embryos resorption on the early stages of pregnancy and in cases of abortion by
1.3 and 2.3 times, respectively.
The highest rate of concomitant pathology and complications of pregnancy
with gestosis has been shown by cows during the fifth pregnancy. The frequency of
pregnancy complications with gestosis also increased by 3.6%.
Having the background of progesterone dominance, the basic concentration
of estradiol observed in the blood of cows, was 23.54±7.77 pg/ml (р˂0.05). The
main source of estrogens during pregnancy is the placenta, together with the increase
of gestation period, the synthesis and concentration of estradiol in the blood
progressively increased relative to the baseline concentration.
Before the second critical period, a decrease in the concentration of
progesterone in the blood of animals by 40.1% (р ˂ 0.001) was observed, thereafter
it remained at the same level. Compared to the first critical period, the concentration
of estradiol increased by 1.7 times (р ˂ 0.005).
The intensive growth and development of the fetoplacental complex, which
requires an increase of estrogens, explains the decrease of progesterone dominance.
Prevalence of obstetric pathology in LLC Moloko Vitchyzny prevailed the
indicators of PSP "Piskivske". Thus, the retention of placenta increased by 1.5%
compared to other farm.
Subinvolution of uterus, which developed both as the background of retention
of placenta and independently in the first farm, was 9.5% higher compared to the PSP "Piskivske". After that, subinvolution of uterus has been complicated by
endometritis in 37.3% of sick cows of LLC Moloko Vitchyzny and in 43.5% of
animals in "Piskivske" PSP. The course of which in LLC Moloko Vitchyzny
decreased by 1.2%, compared to other farm. The number of vulvovaginitis and
cervicitis in PSP "Piskivske" exceeded the same rates in AF "named after
Shevchenko" by 4.2% and 1.7%, respectively. Prevalence of general obstetric
pathology of cows in LLC Moloko Vitchyzny by 5.5% exceeded the rates of PSP
"Piskivske".
After the analysis of the reasons causing the development of subinvolution of
the uterus in cows, we identified the following main and mediating factors for it:
accumulation of animals in one sector after calving, moving cows to stalls and
contamination of birth canals, poor-quality feed containing aflatoxins, low levels of
carotene and microelements of Cu and Zn in the blood serum of animals, the
presence of heavy metal salts in colostral milk (exceeding of the maximum allowed
values for As, Cd, Hg and Pb), overstretching of the uterus being the result of
multifetal pregnancies, heavy featus pregnancies, disruption of steroidogenesis in
pregnant cows, the presence of concomitant pathologies and complications during
pregnancy, improper delivery process, pathological deliveries and injuries of birth
canals, previous abortions and chronic inflammatory processes of the uterus,
retention of placenta.
With a favorable prognosis, obstetric diseases were registered. At the same
time, with an unfavorable prognosis, 5.7% of recorded cases had calving and the
postpartum period without complications. The rest of the cows, had pathologies of
the postpartum period, which were characterized by subinvolution of the uterus or
endometritis. Prognosis accuracy for subinvolution was 96%, and for endometritis -
88.5%.
The relationship between the concentration of ceruloplasmin in the blood of
cows and the level of sex steroids has been established. For this purpose, the
correlation coefficient of ceruloplasmin - estradiol and ceruloplasmin - progesterone
has been determined.
During the physiological course of the postpartum on the 5-7th day after
calving, the ceruloplasmin level was 188.2±4.4 and was 1.4 times lower (p<0.01)
compared to the group of cows diagnosed with subinvolution of the uterus. At the
same time, an increase in the level of seromucoids and sialic acids was noted in cows
with subinvolution of the uterus. Thus, the concentration of seromucoids and sialic
acids in sick cows exceeded by 33.3% (р<0.001) and 16.3% (р<0.01) the indicators
of cows with a physiological course of the postpartum period.
On the seventh day after treatment, a trend towards a decrease in the
concentration of ceruloplasmin in the blood of cows of the experimental and control
groups, compared to the indicators before treatment, has been noted. The level of
ceruloplasmin in the experimental group was higher by 10.3% (p <0.05), compared
to the control group of animals, together with it the concentration of seromucoids
also decreased. At the same time, a decrease in the level of sialic acids has been
noted in both groups, their concentration in the experimental group decreased by
1.21 times (p<0.001) compared to the control group.
The results of a biochemical analysis of individual indicators of the blood of
high-yielding cows on 3-7 days after calving indicate a certain influence of the state
of metabolism on reproductive function during 120 days of lactation. In particular,
cows that remained infertile or were disposed during this period, showed an increase
in the content of globulins (р˂0.05) by 17.1% compared to springing cows to
77.2±5.35 (63– 106 days). Such a state of protein metabolism in these cows caused
a tendency to hyperproteinemia (p˂0.01) with a simultaneous tendency to decrease
the protein coefficient (p˂0.05) by 1.26 times.
Such differences in protein metabolism and the Veltman’s test between cows
of the first and second groups occurred having the background of increased AST
activity by 18.0% (р˂0.05), which caused a tendency to increase the de Ritis ratio
(р˂0.051) from 5.13± 0.56 units in the first group up to 6.35±0.68 units. - in animals
of the second group.
It should also be mentioned that in cows that remained infertile or were
delayed, changes in the electrolyte balance of the blood have been noted. Thus, the
level of potassium in these animals was probably higher by 14.4% (р˂0.01), and
sodium, on the contrary, was lower by 20.6% (р˂0.01) in comparison with springing
cows.
A similar trend has been noted in the fluctuation of magnesium and ferrum
content. The content of magnesium in the second group of animals had a tendency
to decrease (р˂0.051), and ferrum, on the contrary, to increase (р˂0.075), relating
to the cows of the first group.
It should be noted that the exchange of calcium and phosphorus was
characterized by a low content of calcium in the blood of both groups of cows, which
was 2.15±0.11, 1.67±0.39 in the first, and 1.96±0.02 mmol/l in the second groups,
while the level of phosphorus was within the reference parameters and was
1.67±0.39 and 1.83±0.67 mmol/l, respectively, it provided a ratio between calcium
and phosphorus of 1.29±0.16 in cows of the first and 1.071±0.03 – of the second
group, respectively.
The content of microelements, such as copper, zinc, mangan, cobalt in the
blood of cows of both groups did not differ substantially.
Vitamin metabolism in the cows of the studied groups was at the same level,
and the indicators characterizing its condition did not differ substantially between
groups of animals.
Based on the results of a bacteriological analysis, the association of
microorganisms that contaminate the uterus of cows witrh subinvolutions had a well defined sensitivity to the III generation of cephalosporin antibiotics. Thus, for the
treatment of sick animals, complex treatment regimens were used, which included
cephalosporin antibiotics.
In particular, the cows of the first group (control) got one-time treatment of
Estromax according to the instructions for its use (2.5 ml intramuscularly), during
the next three days Procitol plus and the cephalosporin antibiotic Cebactal were
used. The second (experimental) group of cows was treated by combining injections
of Estromax, Procytol Plus and the third-generation cephalosporin Ceftivil with intraperitoneal administration of cord blood serum. The comparative effectiveness
of the course of treatment is shown in Tables 3.13 and 3.14.
After the treatment, the indicators of genital involution in cows of different
groups differed significantly. Thus, the cessation of vibration of the middle uterine
arteries in cows of the experimental group occurred faster than in the control group.
Compared to the first group, the cessation of exudation from the start of treatment
occurred faster by 36.9% (p<0.001) in the cows of the second group, in general, the
lochial period in this group was reduced by 1.4 times (p<0.01).
Involution of the body and horns of the uterus in the first group was slower by
23.4% (p<0.01), compared to the second group, similar changes occurred with the
endocrine function of the corpus luteum, its lysis into a blood of cows of the second
group occurred 1.5 times ( p<0.01) faster than in cows of the first group.
Course of treatment for the cows of the 1st group ensured the recovery of 75%
of the experimental cows. After the first insemination, 37.5% of cows were
fertilized, after the second – 25%, and after the third - 12.5%. 25% of animals in
which subacute subinvolution of the uterus turned into purulent-catarrhal
endometritis remained unfertilized.
In the 2nd experimental group, 100% of cows recovered. Fertilization
occurred from the first insemination – 75%, from the second - 25%.
The state of protein metabolism of dry cows was the highest and its average
value exceeded the maximum level of reference indicators. In addition, the level of
protein in these animals differed from its value in cows after calving by 10.3%
(р˂0.001), as well as from high-yielding animals by 6.3% (р˂0.05).
В 2-й дослідній групі одужало 100% корів. Запліднилося з першого
осіменіння – 75%, з другого – 25%.
In other groups of animals, only a tendency towards a decrease in the
content of total protein relative to dry cows has been noted. The increased content
of total protein in the blood of dry cows was caused mainly by the increase in the
level of globulins relative to all other groups of animals by 9.1 – 14.8% (p˂0.001)
with a slight fluctuation in the albumin content.
The activity of ALT and AST was the lowest in dry cows and was within
the reference values. In cows after calving, the activity of ALT was at the same level,
and the activity of AST increased by 1.43 times (р˂0.01). In all other groups of
cows, the activity of ALT was 1.23-1.32 times higher (p˂0.05), and AST was 1.24-
1.41 times higher (p˂0.001).
The de Ritis ratio, accordingly, was the highest in cows after calving, in all
other groups of animals, it decreased by 23.6 - 33.2% (р˂0.01), which indicates the
strained liver functioning in this group of animals.
The highest level of urea and its nitrogen was noted in the blood of cows
during the period of increasing milking capacity, which occurred due to the
introduction of a significant amount of concentrated feed into the diet, in all other
groups of cows, except for highly productive animals, their level was lower by 18.1
- 23.7% (p ˂0.001).
During subinvolution of the uterus in the postpartum period, the
concentration of progesterone decreased by 1.5 times (p < 0.05), and the level of
estradiol increased by 1.8 times (p < 0.001), compared to the pathological course of
the third critical period. Comparing the indicators before treatment with the
physiological course of the third critical period, it was established that with
subinvolution of the uterus, the level of progesterone and estradiol on the 7-9th day
of the postpartum period corresponds to the physiological indicators of the 7-8th
month of pregnancy.
After our treatment, the level of progesterone and estradiol was 8.71±2.71
ng/ml and 93.14±5.6 ng/ml, respectively. Therefore, after recovery, the animals
showed a tendency to a decrease in the level of progesterone, and an increase in the
concentration of estradiol, which increased by 18% (p < 0.05), compared to the
indicators before treatment.