Короткий опис(реферат):
У дисертаційній роботі був випробуваний у кролівницьких господарствах ферментно-пробіотичний комплекс, розроблено схему його застосування для підвищення імунітету та продуктивності кролів. Запропонований підкислювач Кроноцид Л для профілактики еймеріозу кролів. Випробуваний дезінфікуючий засіб Тетрасепт для знищення ооцист кокцидій та патогенної мікрофлори у навколишньому середовищі. Розроблений та випробуваний у виробничих умовах шампунь Біошаум для лікування трихофітії у кролів.
Дисертаційну роботу виконано в період із 2018 до 2025 рік на кафедрі акушерства та хірургії Сумського національного аграрного університету.
Виробничі дослідження проводились в умовах віварію факультету ветеринарної медицини Сумського національного аграрного університету; приватне господарство з утримання кролів с. Кінські Роздори, Пологівський район, Запорізька область; приватне сільськогосподарське підприємство «Дружба» с. Липчанівка, Ізюмський район, Харківська область.
Матеріалом для дослідження були: засіб мийний Біошаум, добавка до корму Кроноцид Л ферментно-пробіотична добавка та дезінфектант Тетрасепт.
Кролів утримували протягом 36 діб з урахуванням вимог до добробуту тварин. Експеримент проводили у листопаді-грудні 2023 року в умовах віварію факультету ветеринарної медицини Сумського національного аграрного університету. Об’єктом дослідження були кролі (порода Каліфорнійці) у віці 14 діб у кількості 10 голів в кожній групі. Варіанти зразків експериментальних ферментно-пробіотичних комплексів (ФПК) були надані підприємством «Кронос Агро». Першій дослідній групі додавали у корм ФПК на основі ферментів (ксиланаза, фітаза, цілюлаза) та пробіотичні штами мікроорганізмів бактерії роду Enterococcus spp. Для другої дослідної групи застосовували ФПК на основі ферментів та Lactobacillus spp. Ферментно-пробіотичний комплекс для 3 дослідної групи складався із ферментів та трьох пробіотичних штамів бактерій. ФПК представлені у вигляді порошку, задавали кролям з кормом з розрахунку 250 г на 1 тону корму, починаючи з 14-добового віку.
Доведений максимальний антагоністичний ефект у досліді стосовно Firmicutes sp., Clostridium sp., Akkermansia sp., де до складу експерментального ферментно-пробіотичного комплексу входили три пробіотичних штами: Enterococcus spp., Lactobacillus spp., B. coagulans.
Наступним етапом роботи було дослідити вплив добавок з різним складом на та приріст живої маси у кролів. Проведене дослідження показує, що середньодобовий приріст кролів був вищий у третій дослідній групі, де до корму кролям додавали ферменти з трьома пробіотиками. При цьому витрата корму на 1 кг приросту живої ваги склав нижчі показники в третій дослідній групі.
Отримані результати показали, що застосування ферментно-пробіотичного комплексу вплинуло на біохімічні та гематологічні показники у кролів. Також додавання в корм ФПК мало позитивний вплив на приріст живої маси кролів.
Встановлено збільшення живої маси кролів на 30-ту добу у дослідних групах у першій на – 4,18 %, у другій – на 9,69 %, у третій – на 18,72 % порівняно із контролем. По завершенню експерименту жива маса кролів у першій дослідній групі була більше на 5,47 %, у другій на –11,0 %, та у третій на – 12,6 %. Середньодобовий приріст по групам був більше на 6,64 %; 12,58 %, 32,86 % відповідно, порівняно до контролю. Конверсія корму порівняно до контролю була більшою у першій дослідній групі 90,73 %, у другій – на 76,58 %, у третій – на 82,92 %.
Були проведені дослідження по визначенню впливу ферментно-пробіотичного комплексу на мікрофлору шлунково-кишкового тракту кролів.
За результатами проведеного дослідження встановлено, що вміст Coprococcus sp. був більше у 1 дослідній групі на 32,89 %, у 2 дослідній групі – на 61,04 %, у 3 дослідній групі – на 202,78 %, порівняно з контролем. Вміст Ruminococcaceae sp. у першій дослідній групі перевищував на 2,60 %, у другій – на 22,27 %, у третій – на 227,64 %. Кількість бактерій виду Akkermansia sp. була менше у першій дослідній групі на 19,70 %, у другій – на 12,85 %, у третій – на 30,84 %, у порівнянні з контрольною групою. Вміст бактерій виду Lachnospiraceae sp. у кролів першої дослідної групи був вище на 21,97 %, у другій – на 24,62 %, у третій – на 186,17 %. Вміст Clostridium sp. мав тенденцію до зменшення, порівняно з контролем у першій дослідній групі на 21,51 %, у другій – на 27,42 %, у третій – на 56, 73 %. Вміст бактерії Subdoligranulum sp. у кишечнику суттєво не відрізнявся між дослідними та контрольними тваринами і коливався у межах 3,38–7,18 КУО/г фекальних мас. Однак вміст Firmicutes sp. був нижче у першій дослідній групі на 35,55 %, у другій – на 47,96 %, у третій – на 60,64 %, порівняно з контролем. Додавання ферментно-пробіотичного комплексу прямо не змінює склад мікробіому кишечника кролів, однак впливає на кількість вмісту бактерій одного виду.
Вміст Bacteroidetes sp. у першій дослідній групі було більше на 63,47%, у другій – на 36,52 %, у третій – на 134,23 %. Рівень Cyanobacteria sp. був менше у кролів першої дослідної групи на 27,44 %, у другій – на 38,00 %, у третій – на 48,27 % на 60 добу досліджень. На вміст Verrucomicrobia sp. не вплинуло додавання ФПК. Так у першій дослідній групі Verrucomicrobia sp. було менше на 14,54 %, у другій та у третій більше – на 3,43-52,28 % відповідно. Вміст Proteobacteria sp. у першій дослідній групі перевищував на 39,64 %, у другій – на 41,01 %, у третій – на 375,58 % показники у кролів контрольної групи. Рівень Tenericutes sp. був вище на 31,60 % у першій дослідній групі, у другій – на 35,33 %, у третій – на 65,80 %, порівняно з контролем.
Дослідженнями визначений склад мікробіому шлунково-кишкового тракту кролів. Встановлено, що застосування ФПК кроликам не змінює склад мікробіому, однак впливає на кількісний вміст різних видів бактерій. Так застосування трьох пробіотиків до раціону значно збільшує вміст видів: Coprococcus sp., Ruminococcaceae sp., Lachnospiraceae sp., Bacteroidetes sp., Proteobacteria sp. та Tenericutes sp.
Проводили визначення зміни гематологічного статусу у кролів під час проведення експерименту. Застосування ФПК з трьома пробіотиками показало відсутність негативного впливу на метаболізм, сприяло вірогідному збільшенню вмісту еритроцитів на 68,19 %, лейкоцитів на 72,17 %, та гемоглобіну на 28,44 % (*Р<0,05).
Також в процесі проведення експерименту був встановлений рівень метаболізму у крові дослідних тварин. Активність ферментів, загальний білірубін, креатинін та сечовина у межах референтного рівня. Відбулось покращення ліпідного профілю за рахунок зниження рівня холестерину у першої дослідної групи на 25,3 %, другій – на 36,6 %, третій – на 39,4 % (*Р<0,05). Збільшилось засвоєння протеїну у дослідних групах: у першій на 4,18 %, у другій – на 17,5 %, у третій – на 34,35 % (*Р<0,05) та альбуміну на 15,33 %, 24,04 %, 28,57 % відповідно. Рівень кальцію в крові кролів дослідних груп відповідно був вищим на 10,1 %, 8,7 %, 17,9 % (*Р<0,05).
Проводили дослідження поширеності та способів виявлення еймеріозу серед кроликів залежно від різних методів утримання. Дослідження проводили з 2019 по 2021 роки у чотирьох областях: Запорізька, Донецька, Харківська та Сумська. Під час проведення досліджень було враховано такі аспекти: методи утримання кролів, характеристики приміщень та показники санітарно-гігієнічної обстановки.
Проведення профілактичної дезінфекції кліток та приміщень було здійснено за допомогою засобу Тетрасепт (виробник: ПП «Кронос Агро», Україна) в кількості 0,05 л на 1 м2.
Досліджена поширеність еймеріозу у господарствах за різних технологій утримання. Найвища поширеність таких видів еймерій: Eimeria magna (25-50%), Eimeria Іntestinalis (25-50%), Eimeria perforans (до 25%), Eimeria irresidua (50-75%), Eimeria piriforms (25-50%) та Eimeria media (50-75%).
В результаті проведеного експерименту у фермерських господарствах за кліткового утримання встановлено, що екстенсивність інвазії кролів еймеріями була в межах 6-42 % і змінювалась залежно від пори року. Основний пік захворюваності на еймеріоз кролів спостерігали у осінньо-зимовий період. Доведено, що максимальна кількість ооцист кокцидій у фекальних масах кролів в холодну пору року складала 34±2,4 (EI = 42 %), а мінімальна – 12±1,2 в п.з. мікроскопу при EI = 15 %. Отримані результати пов’язані із погіршенням мікроклімату у приміщеннях, а саме – підвищенні вологості, погіршенні вентиляції та інсоляції. У весняно-літній період року рівень інвазії на еймеріоз зменшувався, і коливався в межах від максимального – 15±1,2 (EI = 19 %) , до мінімального – 5±2,0 (EI = 6 %). За результатами обстежень фермерських господарств із клітковим способом утримання кролів можна стверджувати, що рівень захворюваності кролів на еймеріоз був у межах допустимих норм, і не перевищував 42 %.
В результаті проведених обстежень приватних господарствах України при утриманні кролів у дерев’яних клітках та на суцільній підлозі рівень захворюваності на еймеріоз складав 100 % у осінньо-зимовий період. Максимальна кількість кокцидій у фекальних масах кролів в холодну пору року складала 80±5,4 (EI = 100 %), а мінімальна – 45±3,8 в п.з. мікроскопу при EI = 56 %. У весняно-літню пору року рівень інвазії значно зменшувався, і коливався в межах від максимального – 56±2,4 (EI = 70 %), до мінімального – 23±2,6 (EI = 29 %).
Визначена ефективна концентрація засобу Тетрасепт для знищення ооцист кокцидій та мікроорганізмів у кролятнику. Застосування Тетрасепту в концентрації 0,1-0,5 % дало змогу знищити 98,67-99,33 % мікроорганізмів у приміщеннях для кролів відповідно.
Наступним етапом дослдіжень було вивчення впливу підкислювача Кроноцид Л та його складових на ооцисти кокцидій, що дозволить визначити оптимальний склад та концентрацію засобу для знищення ооцист кокцидій. В умовах лабораторії проводили дослід (експеримент1) по визначенню впливу підкислювача Кроноцид Л та його складових на ооцисти еймерій кролів. Під час проведення дослідження стан ооцист оцінювали за морфологічними ознаками (форма, розмір, колір, локалізація зародкового шару, наявність полярної гранули та мікропіле). Результати досліджень показали, що на ооцисти кокцидій діяли всі представлені засоби Кроноцид Л стандарт та Кроноцид Л концентрат та кислоти.
Так вищій результат загибелі ооцист був у засобу Кроноцид Л концентрат рН 3,5, порівняно до Кроноцид Л стандарт. Такі дані були отримані завдяки складу засобів. До складу Кроноцид Л концентрат входять кислоти бензойна, оцтова та пропіонова, які при рН 3,5 та експозиції 60 хвилин викликали загибель 80-98 % ооцист. Ефективність дії кислот на оболонку ооцист обумовлена не тільки їх концентрацією, а хімічною будовою, яка дає можливість проникати крізь оболонку кокцидії та зморщувати цитоплазму, або розривати її. Засіб Кроноцид Л стандарт містив кислоти мурашину, ортофосфорну, сорбінову, лимонну, які які при рН 3,5 та експозиції 60 хвилин викликали загибель 50-90 % ооцист. Нормальна рН води для вживання тваринам складає 3,5-4,5 і не викликає руйнування епітелію слизової оболонки.
Для визначення ефективності засобів Кроноцид Л стандарт, Кроноцид Л концентрат та фітозасобу Артемізія стосовно кокцидіозу та безпечності для кролів досліджували зоотехнічні показники. Для досліджень використовували 10 тварин-аналогів кролів у кожній групі, із початковою вагою 1,0 кг. Лікування кролів здійснювалося у першій групі Кроноцид Л концентрат, молодняка другої групи – Кроноцид Л стандарт, третьої групи – фітозасіб Артемізія концентрація 0,1 %.
В результаті проведених досліджень встановлено, що середньодобовий приріст більше у першій дослідній групі на 18,5 %, у другій – на 15,6 %, та у третій – на 8 % порівняно з контрольною групою. При проведенні експерименту визначали клінічний стан кролів. Звертали при цьому увагу на конверсію корму. В контролі тварини споживали менше корму, ніж в дослідних групах.
В результаті проведеного експерименту була розроблена ефективна композиція діючих речовин підкислювача Кроноцид Л для профілактики еймеріозу кролів. Отримані результати in vitro досліджень по знищенню кокцидій при рН засобу в межах 3,5-4,5 дає можливість використання даної композиції в якості кокцидіостатика для кролів. Експериментально доведено, що засіб Кроноцид Л концентрат знижує еймеріозну інвазію на 50-90 %, сприяє збільшенню живої маси у кролів та конверсії корму.
Дослідження кролів на дерматофіти проводили на приватній кролівницькій фермі в селі Кінські Роздори, Пологівського р-ну Запорізькій області в період з березня 2021 року по квітень 2021 року. В дослідженні приймали участь 33 кролів породи Новозеландський білий: 18 самиць та 15 самців, віком 4-6 місяців. Кролі були розділені на дві групи: експериментальну (5 кролів з ознаками трихофітії) та контрольну (28 кролів без ознак трихофітії). Матеріалом для дослідження був зішкріб з ураженої ділянки шкіри та сироватка крові кролей. Доведена фунгіцидна активність засобу Біошаум за трихфітії кролів. Встановлено, що у групі, де застосовувався Біошаум, спостерігалося зниження інтенсивності симптомів трихофітії на 80 % протягом перших 10 діб лікування, і на 100 % через 14 діб.
Суть розробки, основні результати:
The dissertation presents the results of testing an enzyme-probiotic complex
in rabbit farms, and also develops a scheme for its use to increase the immunity
and productivity of rabbits. The acidifier Kronocide L was proposed for the
prevention of eymeriosis in rabbits. The disinfectant Tetrasept was tested for the
destruction of coccidia oocysts and pathogenic microflora in the environment.
Bioshaum shampoo for the treatment of trichophytosis in rabbits was developed
and tested in production conditions.
The dissertation work was completed between 2018 and 2025 at the
Department of Obstetrics and Surgery of Sumy National Agrarian University.
Production studies were conducted in the conditions of the vivarium of the
Faculty of Veterinary Medicine of Sumy National Agrarian University; private
rabbit farm in the village of Kinski Rozdory, Polohivskyi district, Zaporizhia
region; private agricultural enterprise «Druzhba» in the village of Lypchanivka,
Izyum district, Kharkiv region.
The materials for the study were: detergent Bioshaum, enzyme-probiotic feed
additive, acidifier Kronocide L and disinfectant Tetrasept.
Rabbits were kept for 36 days, taking into account animal welfare
requirements. The experiment was conducted in November-December 2023 in the
vivarium of the Faculty of Veterinary Medicine of Sumy National Agrarian
University. The object of the study were rabbits (Californian breed) at the age of 14
days in the amount of 10 heads in each group. Variants of samples of experimental
enzyme-probiotic complexes (EPC) were provided by the enterprise «Kronos
Agro». The first experimental group was supplemented with EPC based on
enzymes (xylanase, phytase, cellulase) and probiotic strains of Enterococcus spp.
The second experimental group was supplemented with EPC based on enzymes
and Lactobacillus spp. The enzyme-probiotic complex for the third experimental
group consisted of enzymes and three probiotic strains of bacteria (Enterococcus
spp., Lactobacillus spp., B. coagulans). EPC were presented in powder form and
were given to rabbits with feed at the rate of 250 g per 1 ton of feed, starting from
14 days of age.
The maximum antagonistic effect was proven in the experiment against
Firmicutes sp., Clostridium sp., Akkermansia sp., where the experimental enzyme probiotic complex included three probiotic strains: Enterococcus spp.,
Lactobacillus spp., B. coagulans.
The next stage of the work was to investigate the effect of additives with
different compositions on the live weight gain in rabbits. The study shows that the
average daily gain of rabbits was higher in the third experimental group, where
enzymes with three probiotics were added to the feed of rabbits. At the same time,
feed consumption per 1 kg of live weight gain was lower in the third experimental
group.
The obtained results showed that the use of the enzyme-probiotic complex
affected the biochemical and hematological parameters of rabbits. Also, the
addition of EPC to the feed had a positive effect on the live weight gain of rabbits.
An increase in the live weight of rabbits on the 30th day in the experimental
groups was established in the first by - 4.18 %, in the second - by 9.69 %, in the
third - by 18.72 % compared to the control. At the end of the experiment, the live
weight of rabbits in the first experimental group was greater by 5.47 %, in the
second by - 11.0 %, and in the third by - 12.6 %. The average daily gain in the
groups was higher by 6.64 %; 12.58 %, 32.86 %, respectively, compared to the
control. The feed conversion rate compared to the control was greater in the first
experimental group by 90.73 %, in the second - by 76.58 %, in the third - by
82.92 %.
Studies were conducted to determine the effect of an enzyme-probiotic
complex on the microflora of the gastrointestinal tract of rabbits.
Based on the study results, it was established that the content of Coprococcus
sp. was higher in the 1st experimental group by 32.89 %, in the 2nd experimental
group by 61.04 %, in the 3rd experimental group by 202.78 %, compared to the
control. The content of Ruminococcaceae sp. in the first experimental group was
higher by 2.60 %, in the second by 22.27 %, in the third by 227.64 %. The content
of Akkermansia sp. was lower in the first experimental group by 19.70 %, in the
second by 12.85 %, in the third by 30.84 %, compared to the control group. The
content of Lachnospiraceae sp. in rabbits of the first experimental group was
higher by 21.97 %, in the second - by 24.62 %, in the third - by 186.17 %. The
content of Clostridium sp. tended to decrease in the first experimental group by
21.51 %, in the second - by 27.42 %, in the third - by 56.73 % compared to control.
The content of Subdoligranulum sp. in the intestine did not differ significantly
between experimental and control animals and ranged from 3.38 to 7.18 CFU/g of
fecal mass. However, the content of Firmicutes sp. was lower in the first
experimental group by 35.55 %, in the second by 47.96 %, and in the third by
60.64 %, compared to the control. The addition of the enzyme-probiotic complex
does not directly change the composition of the intestinal microbiome of rabbits,
but it affects the amount of bacteria of one species.
The content of Bacteroidetes sp. in the first experimental group was 63.47 %
higher, in the second – 36.52 %, in the third – 134.23 %. The level of
Cyanobacteria sp. was lower in rabbits of the first experimental group by 27.44 %,
in the second – 38.00 %, in the third – 48.27 % on the 60th day of the study. The
content of Verrucomicrobia sp. was not affected by the EPC addition. Thus, in the
first experimental group, Verrucomicrobia sp. was lower by 14.54 %, in the second
and third it was higher by 3.43-52.28 %, respectively. The content of
Proteobacteria sp. in the first experimental group exceeded the indicators in
rabbits of the control group by 39.64 %, in the second – by 41.01 %, in the third –
by 375.58 %. The level of Tenericutes sp. was higher by 31.60 % in the first
experimental group, by 35.33 % in the second, and by 65.80 % in the third,
compared to the control.
Studies have determined the microbiome composition of the rabbit’s
gastrointestinal tract. It was found that the use of EPC for rabbits does not change
the microbiome composition, but affects the quantitative content of various
bacterial species. Thus, the use of three probiotics in the diet significantly increases
the content of the following species: Coprococcus sp., Ruminococcaceae sp.,
Lachnospiraceae sp., Bacteroidetes sp., Proteobacteria sp. and Tenericutes sp.
The changes in rabbits hematological status were determined during the
experiment. The use of EPC with three probiotics showed no negative effect on
metabolism, contributed to a significant increase in the content of erythrocytes by
68.19 %, leukocytes by 72.17 %, and hemoglobin by 28.44 % (*P<0.05).
Also during the experiment, the level of metabolism in the blood of
experimental animals was determined. Enzyme activity, total bilirubin, creatinine
and urea were within the reference level. The lipid profile improved due to a
decrease in cholesterol levels in the first experimental group by 25.3 %, the second
- by 36.6 %, the third - by 39.4 % (*P<0.05). Protein absorption increased in the
experimental groups: in the first by 4.18%, in the second - by 17.5%, in the third -
by 34.35 % (*P<0.05) and albumin by 15.33 %, 24.04 %, 28.57 %, respectively.
The level of calcium in the blood of rabbits in the experimental groups was higher
by 10.1 %, 8.7 %, 17.9 % (*P<0.05).
A study was conducted on the prevalence and methods of eymeriosis
detecting among rabbits depending on different methods of keeping. The study was
conducted from 2019 to 2021 in four regions: Zaporizhia, Donetsk, Kharkiv and
Sumy. The following aspects were taken into account: methods of keeping,
characteristics of premises and indicators of sanitary-hygienic conditions.
Preventive disinfection of cages and premises was carried out using the
product Tetrasept (manufacturer: PE «Kronos Agro», Ukraine) in an amount of
0.05 l per 1 m2.
The prevalence of eimeria in farms with different maintenance technologies
was studied. The highest prevalence of the following Eimeria sp. was: Eimeria
magna (25-50 %), Eimeria intestinalis (25-50 %), Eimeria perforans (up to 25 %),
Eimeria irresidua (50-75 %), Eimeria piriforms (25-50 %) and Eimeria media (50-
75 %).
As a result of the experiment conducted in farms under cage keeping, it was
established that the extensiveness of the invasion of rabbits by Eimeria was within
6-42% and varied depending on the season. The main peak of the incidence of
rabbit eimeria was observed in the autumn-winter period. It was proved that the
maximum number of coccidial oocysts in the fecal masses of rabbits in the cold
season was 34±2.4 (EI = 42 %), and the minimum was 12±1.2 in the f.v. of the
microscope at EI = 15%. The obtained results are associated with the deterioration
of the microclimate in the premises, namely — increased humidity, deterioration of
ventilation and insolation. In the spring-summer period, the level of infestation by
eimeria decreased and ranged from a maximum of 15±1.2 (EI = 19 %) to a
minimum of 5±2.0 (EI = 6 %). According to the results of farms surveys with a
cage method of keeping rabbits, it can be stated that the level of incidence of
rabbits with eymeriosis was within acceptable norms and did not exceed 42 %.
As a result of the conducted surveys in private farms in Ukraine, when rabbits
were kept in wooden cages and on a solid floor, the incidence of eimeriosis was
100% in the autumn-winter period. The maximum number of coccidia in the fecal
masses of rabbits in the cold season was 80±5.4 (EI = 100 %), and the minimum
was 45±3.8 in the f.v. microscope at EI = 56 %. In the spring-summer season, the
level of invasion significantly decreased, and ranged from the maximum - 56±2.4
(EI = 70 %), to the minimum - 23±2.6 (EI = 29 %).
The effective concentration of Tetrasept for the destruction of coccidia
oocysts and microorganisms in a rabbit hutch was determined. The use of Tetrasept
in a concentration of 0.1-0.5 % made it possible to destroy 98.67-99.33 % of
microorganisms in the rabbit premises, respectively.
The next stage of the research was to study the effect of the acidifier
Kronocid L and its components on coccidial oocysts, which will allow determining
the optimal composition and concentration of the agent for the destruction of coccidial oocysts. An experiment (experiment 1) was conducted in the laboratory
to determine the effect of the acidifier Kronocid L and its components on rabbit
Eimeria oocysts. During the study, the condition of the oocysts was assessed by
morphological features (shape, size, color, localization of the germ layer, presence
of polar granules and micropyle). The results of the research showed that all the
presented agents Kronocid L standard and Kronocid L concentrate and acids acted
on coccidial oocysts.
Thus, the highest result of oocyst death was in the product Kronocid L
concentrate pH 3.5, compared to Kronocid L standard. Such data were obtained
due to the composition of the products. The Kronocid L concentrate contains
benzoic, acetic and propionic acids, which at pH 3.5 and exposure for 60 minutes
caused the death of 80-98% of oocysts. The effectiveness of the acids action on the
oocyst shell is due not only to their concentration, but also to the chemical
structure, which makes it possible to penetrate the coccidia shell and shrink the
cytoplasm, or tear it. The product Kronocid L standard contained formic,
orthophosphoric, sorbic, citric acids, which at pH 3.5 and exposure for 60 minutes
caused the death of 50-90 % oocysts. The normal pH of water for animal
consumption is 3.5-4.5 and does not cause destruction of the mmucosal epithelium.
To determine the effectiveness of the products Kronocid L standard,
Kronocid L concentrate and the phytopreparation Artemisia in relation to
coccidiosis and safety for rabbits, zootechnical indicators were studied. For the
studies, 10 rabbit-analogues were used in each group, with an initial weight of 1.0
kg. The treatment of rabbits was carried out in the first group with Kronocid L
concentrate, the young animals of the second group – Kronocid L standard, the
third group – with the phytopreparation Artemisia concentration of 0.1 %.
As a result of the conducted studies, it was found that the average daily gain
was 18.5 % higher in the first experimental group, 15.6% higher in the second, and
8 % higher in the third compared to the control group. During the experiment, the
clinical condition of the rabbits was determined. Attention was paid to feed
conversion. In the control group, the animals consumed less feed than in the
experimental groups.
As a result of the experiment, an effective composition of active ingredients
of the acidifier Kronocid L was developed for the prevention of eymeriosis in
rabbits. The results of in vitro studies on the destruction of coccidia at a pH of the
product within 3.5-4.5 make it possible to use this composition as a coccidiostat
for rabbits. It has been experimentally proven that the Kronocid L concentrate
reduces eymeriosis invasion by 50-90 %, contributes to an increase in live weight
in rabbits and feed conversion.
Studies of rabbits for dermatophytes were conducted on a private rabbit farm
in the village of Kinski Rozdory, Polohivskyi district, Zaporizhia region from
March 2021 to April 2021. The study involved 33 New Zealand White rabbits: 18
females and 15 males, aged 4-6 months. The rabbits were divided into two groups:
experimental (5 rabbits with signs of ringworm) and control (28 rabbits without
signs of ringworm). The material for the study was scrapings from the affected area
of the skin and blood serum of rabbits. The fungicidal activity of Bioshaum for
ringworm in rabbits was proven. It was found that in the group where Bioshaum
was used, the intensity of ringworm symptoms was reduced by 80% during the
first 10 days of treatment, and by 100 % after 14 days.